Jak tvarovat inline brusle

Tlačí vás brusle a slyšeli jste o možnosti tepelně je vytvarovat podle vaší nohy? Ano, jde to, a dokonce i u karbonových bot s vysokou pevností.

Niže najdete překlad oficiálního návodu firmy CadoMotus, který je velmi osvědčený - boty při tomto tvarování velmi dobře změknou a přizpůsobí se tvaru Vaší nohy. Na pevnosti to nijak znát není a brusle se chová jako před tvarováním.

Pokud si někdo na tvarování sám netroufne, určitě nám napište a Vaše brusle Vám rádi vytvarujeme.  Nezáleží na značce, stačí aby brusle byla výrobcem garantovaná jako tepelně tvarovatelná. 

image

 

Jak tvarovat boty: (návod na boty CadoMotus)

V troubě:

maximálně 60°C, 15 minut

 Výhody

prohřejete celou brusli zvenku i zevnitř na stejnou teplotu

můžete dobře kontrolovat teplotu

 Nevýhody:

lepidlo a kůže se za tepla měknou a nemusí tak kůže během tvarování držet na původním místě a může se posunout (toto může ale být i výhoda, pokud potřebujete někde "povytáhnout" kůži.

neopatrné zacházení může způsobit deformaci i jiných částí, než těch, které chcete tvarovat, například závitů na šrouby na přidělání rámu

Důrazně nedoporučujeme utahovat příliš tkaničky a přezku při zahřátých bruslích. Mohlo by to způsobit odlepení kůže, či poničení uchycení přezky. 

Postup:

  1. předehřejte troubu na 75°C
  2. vložte brusle dovnitř (doporučujeme s rámem bez koleček, aby se nezměnila rozteč v důsledku změny tvaru brusle) a nechte brusli 15 minut uvnitř
  3. teplota nesmí přesáhnout 75°C
  4. Vyndejte brusli z trouby (POZOR - bude horká!) a nazujte ji na nohu PŘES PONOŽKY (jinak hrozí popálení), ve kterých budete bruslit.
  5. Brusli utáhněte tkaničkami i přezkou dostatečně, aby se přizpůsobila noze, ne ale víc, než je nutné, aby nedošlo ke zničení brusle.
  6. Zůstaňte v brusli, dokud nevychladne a poté brusli sundejte a můžete bruslit.

 

Horkovzdušnou pistolí:

Výhody:

  • Zahříváte jen ty části, které chcete tvarovat a nemusíte se tedy bát deformace jiných částí boty
  • Brusle tímto tvarováním netrpí tolik jako při tvarování v troubě
  • Zbylá část brusle zůstane nedotčená

Tvarování horkovzdušnou pistolí se doporučuje, pokud máte jen lokální problém na malém místě.

Doporučujeme krouživým pohybem nahřívat okolí místa, které chcete tvarovat. Ihned, co materiál změkne, můžete začít rukama (S RUKAVICEMI!), nebo speciálním nástrojem na opravu bot, brusli tvarovat.

Pokud chcete tvarovat i plosku boty, či část kolem prstů, pak doporučujeme tvarování v troubě.

V případě, že si na tvarování netroufáte a nemáte s ním zkušenosti, doporučujeme se na nás obrátit, veškerou odpovědnost bereme na sebe. Navíc často stačí dobře brusle nastavit a přestanou tlačit!

UPOZORNĚNÍ: TVAROVÁNÍM MŮŽETE BRUSLE PŘI NEOPATRNÝM ZACHÁZENÍM POŠKODIT!