Slideboard a jeho využití pro trénink rychlobruslení

Možná se k vám také už doneslo, že v době, kdy se venku nedá pořádně bruslit, uchylují se někteří bruslaři na takzvaný slideboard. Co to vlastně je a k čemu je to dobré? 

Jednoduše řečeno slideboard je tréninková pomůcka pro simulaci rychlobruslařských pohybů bez bruslí. Jedná se o plochou desku v rozměrech alespoň 60 x 180 cm, která má hladký povrch. Na desce jsou na každém konci dřevěné zarážky, které brání sklouznutí z desky a zároveň slouží jako odrazová podpěra. Na slideboard vstupujeme v "chlupatých" ponožkách natažených přes boty, abychom měli co nejnižší tření a mohli se tak co nejlépe klouzat ze strany na stranu.

K trénování na "prkně" se můžete dostat u leckterých sportovních odvětví, nicméně na bruslení je tato pomůcka přímo jako stvořená. Také jste možná jiý mnohokrát slyšeli či četli, že ho používá Martina Sáblíková, když zrovna nemůže být na ledovém oválu, tak aby si neustále fixovala techniku.

Přesně k tomuto účelu je myslím slideboard nejlepší a k tomu ho také sám využívám. Najde se mnoho takových, kteří chtějí na slideboardu natrénovat vytrvalost, ale málokdo pak dokáže trénovat správně technicky a tudíž trénuje jiné, a kolikrát nevhodné, svalové partie. Kromě pilování techniky pak také při správné pozici těla a nohou samozřejmě posilujeme stehna, hýždě, ale i břicho a záda. Ta musíme zapojovat takřka neustále, abychom udrželi správnou pozici a dobrý skluz, protože bez zpevnění jádra těla nejsme schopni se správně sklouznout.  O tom vlastně celé cvičení je. Spočívá v imitaci bruslařských odrazů při jízdě na rovince. Díky slideboardu si tak můžeme fixovat ideální odraz do strany, udržení nízké pozice při skluzu, správný pohyb rukou a mnoho dalšího. Trénink vyžaduje maximální soustředění a pozornost, protože se jedná o natolik komplexní pohyb, že je vlastně neustále co vylepšovat. Proto také nepovažuji za vhodné trénovat na "prkně" fyzičku, protože po několika náročných minutách už bych se na techniku nedokázal plně soustředit a jen bych si fixoval špatné pohyby...

Video, jak vypadá inline trénink na slideboardu najdete například ZDE.